I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • reddig33@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    7
    ·
    edit-2
    8 days ago

    I mostly use them for baking. I will probably just switch to substitutes going forward. I can live without eggs.

    Corporate farming better get its shit together or consumers are going to learn to live without.

    • Today@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      8 days ago

      How many do you use in a week? I can’t think of enough baking for it to make a huge difference in my life. Going from $2 to $4 per dozen costs me an extra dollar per week.