I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • Today@lemmy.worldOP
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    arrow-down
    2
    ·
    edit-2
    3 days ago

    My son goes through a ridiculous amount or fake eggs! I wish i could get him onto food instead of meat substitutes.

    • foggenbooty@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      1
      ·
      1 day ago

      A little advice: You’re not going to gain any ground with him by saying what he eats isn’t food. Try a more understanding approach. That said, I think history is going to side with your son.

      • Today@lemmy.worldOP
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        20 hours ago

        He’s an adult. I just wish he would eat things that are less processed. I see it right now because he’s living with us for a couple of months.